© 2022 Jerzy Zięba – blog

jerzy zięba

Kontrowersje związane z medycyną naturalną

- 1 kwietnia 2022

Jerzy Zięba przez większość swojego życia zawodowego zajmował się hipnoterapią, czyli alternatywną metodą leczenia opartą na hipnozie. Swoje eksperymentalne rozwiązania prezentował w wielu miejscach świata: od Europy, po Azję i Australię. I choć nie jest to terapia, która została oficjalnie uznana przez naukę, autorowi udało się wydać na ten temat wiele książek. Jednak jego najpopularniejszymi tekstami są nie te traktujące o hipnoterapii, a te skupiające się na zróżnicowanych obszarach możliwości leczenia w medycynie alternatywnej. Dlaczego jerzy zięba uważany jest za kontrowersyjną postać?

Książka jako ciekawostka nie nauka

Książki Zięby (takie jak: Ukryte terapie) należy traktować z przymrużeniem oka. Owszem, autor sięga tam po oficjalne dane naukowe na wybrane tematy, jednak często są to niewystarczające informacje. Jerzy Zięba swój poradnik o dziwo kieruje nie tylko do pacjentów, którzy znaleźli się w sytuacji, w której leczenie farmakologiczne przestało działać, ale i do lekarzy, naukowców oraz rodziców. Jak tłumaczy, jest to książka, która pozwoli spojrzeć na pewne rzeczy inaczej. Raz jeszcze warto wspomnieć, że sporo w Ukrytych terapiach jest niedopowiedzeń, manipulacji faktami czy często historii nieposiadających żadnego źródła.

Inny punkt widzenia

Bez dwóch zdań książki Jerzego Zięby zadowolą przede wszystkim tych, którzy szukają pozycji opisujących podstawy medycyny alternatywne. Sporo tu porad odnośnie do tego, jak radzić sobie z przeziębieniami, a nawet ciężkimi chorobami zwykłymi, domowymi sposobami. W ostatnim czasie Zięba pisze też często o faktach i mitach na temat cholesterolu oraz tym, jak według niego, problem z cholesterolem jest faktycznie mniejszy, niż dotąd się o nim mówiło.

O czym przeczytamy w książkach Jerzego Zięby:

– o historii i podstawach hipnoterapii,

– o różnych teoriach ze świata medycyny alternatywnej,

– o wielu ciekawostkach i poradach zdrowotnych,

– o wielu często niepotwierdzonych historiach,

– o alternatywach dla leczenia farmakologicznego.